Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Zinav Gölüne 60.000 Abant Göl Alası Yavrusu Bırakıldı

Ağustos 17, 2012

         Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, 2005 yılında başlatılan “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Tokat İli Reşadiye İlçesindeki Zınav Gölüne 60 bin adet ‘Abant Göl Alası’ cinsi alabalık yavrusu salındı. Salınan balıklar Trabzon-Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonu’nda üretilmiştir. Salınan yavru balıklar 4-6 cm boyunda ve 6-8 aylıktır.

            60 bin ‘Abant Göl Alası’ cinsi alabalık yavrusunun Zınav Gölüne bırakılması nedeniyle düzenlenen programa, Reşadiye Belediye Başkanı Rafet ERDEM, Yolüstü Belediye Başkanı Talip ÇETİN, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü V. İlyas KOÇ, Şube Müdürü Nuran YILMAZ, Tokat Şube Müdür V. Serdar GÜRLER, 12. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Rıza KAMİL, Mühendis Etem AYGIN, Mühendis Salih KELKİT, avcı dernekleri ve yöre halkı katıldı.

             Yapılan bu çalışmayla, Reşadiye Zinav gölünün, doğal güzelliklerinin yanında sportif amaçlı balık avcılığı ile de değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.