Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlar > Tabiat Parkları > Vezirsuyu Tabiat Parkı > Rekreasyon

1. Sahada hali hazırda sürdürülen ekoturizm faaliyetlerinin neler olduğu: Sahaya gelen ziyaretçiler öncelikli olarak piknik yapmak için gelmektedir. Piknik faaliyeti sürecinde doğa yürüyüşü, egzersizler, doğa fotoğrafı çekme, özellikle kuş türleri başta olmak üzere yaban hayatı gözlemleme, bitki gözlemleme, futbol, voleybol, basketbol, tenis gibi sporları yapma faaliyetinde bulunmaktadırlar. Saha ve yakın çevresinde amatör olta balıkçılığı oldukça yaygındır. Balık avının açık olduğu aylarda başta Samsun ve ilçeleri olmak üzere Sinop, Amasya, Çorum, Tokat ve özellikle Sakarya'dan gelen ziyaretçiler balık tutarak ve günaşırı kendi çadırlarında konaklayarak rekreasyon ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bazı dernek ve kulüpler doğa gezileri düzenlemektedirler. Gölde gezi turları düzenlenmemesine rağmen bazı gruplar kendi imkanlarıyla tekne kiralayarak göl ve kanyonu gezmektedirler.

 

2. Sahada hali hazırda hangi doğa sporlarının gerçekleştirildiği: Sahada halihazırda futbol, voleybol, basketbol, tenis gibi normal sporlarla birlikte doğa yürüyüşü, kanyoning ve sportif olta balıkçılığı gibi doğa sporları gerçekleştirilmektedir.

 

3. Sahadaki ekoturizm ve doğa sporları için bölgesel veya ulusal ölçekte sivil toplum hareketinin varlığı: Sam-off ve Vezir-off ofroad kulüp ve dernekleri saha ve çevresinde doğa sporları ve ekoturizmin gelişmesi ve tanıtım maksatlı festivaller düzenlemektedir. Samsun Turizm Master Planı'nda saha, göl ve çevresinde ekoturizmin geliştirilmesi için öngörülerde bulunmakta ve kararlar almaktadır. Samsun İli dahilindeki devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları bu faaliyetlerin il çapında yapılabilmesi ve altyapı oluşturulması için çaba sarf etmektedir.

 
4. Sahada faaliyet gösteren yerel veya ulusal turizm acenteleri: Saha, göl ve Şahinkaya Kanyonu'nun bulunduğu bölge aynı zamanda turizm alanı olduğundan yerel ve ulusal acentelerle birlikte başta Arap turizm firmalarına bizzat gezi düzenlenerek tanıtılmaktadır. Samsun tur operatörleri Vezirsuyu Tabiat Parkı, kanyon gezisi, Kunduz ve tarihi Vezirköprü İlçesi'ni içeren haftasonu turları planlamaktadır. Saha ve çevresinde tam olarak altyapı sağlanamadığından henüz turlar başlamamıştır.

 
5. Sahanın hali hazırda yapılan doğa tabanlı turizm ve ekoturizm faaliyetlerinden başka alternatif olarak hangi faaliyetlerine imkân sağladığı: Alan piknik amaçlı günübirlik kullanım yanında kır evlerinde konaklama, karavan ve çadırda konaklama, spor yapma, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemi, flora gözlemleme, fotoğrafçılık, atlı yürüyüş, bisiklet gezisi, sportif olta balıkçılığı, yelken ve kano gibi su sporları, yüzme, su altı dalış, göl ve kanyon gezisi, doğa eğitimi, izcilik, oryantring, paintball ve buna benzer bir çok ekoturizm ve rekreasyon potansiyeline, ayrıca bu rekreatif faaliyetleri gerçekleştirecek ziyaretçi potansiyeline sahiptir.