Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlar > Tabiat Parkları > Vezirsuyu Tabiat Parkı > Kaynak Değerler

Vezirsuyu Tabiat Parkı mevcut alanı ve sınırlar genişletildiğindeki son durumuyla eşsiz peyzaj özelliklerine sahip bir alan olacaktır. Türkiye'deki ormanın yeşili ve suyun mavisinin farklı güzellikte buluştuğu nadir yerlerdendir.

 
Vezirsuyu Tabiat Parkı sınırları genişletildiğinde göl içerisinde bir yarımada hüviyeti kazanacaktır. Alan kuru derelerin böldüğü tatlı eğimli sırtlardan ve sırtlardaki tepelerden oluştuğundan bir çok yeri göl manzaralıdır. Ağaçların dal ve yaprakları arasından görünen göl, eşsiz fotoğrafik manzaralar sunmakta ve insanları gürültülü şehir havasından sıyırarak bambaşka ruhsal yolculuğa çıkarmaktadır. Alandaki tepeler manzara seyir noktaları oluşturmak için oldukça ideal şartlar sunmaktadır. Önceki yıllarda yangın önleme amaçlı Orman İdaresince açılan yol, orman içerisinde ve yarımadayı çevreler nitelikte göl kenarında keyifli bir yürüyüş için güzergah oluşturmaktadır. Bu güzergahta ilerlerken su kuşlarına ve göçmen kuşların geçişlerine tanıklık edilebilir. Gölün dalgasız olduğu zamanlarda gökyüzünün ve ağaçların göl üzerine yansıması ayrı bir görsel güzellik oluşturmaktadır. Gölün hemen karşısı da zeytin ve kızılçam ağaçlarıyla birlikte Akdeniz bitki örtüsünün diğer elemanlarının oluşturduğu ormanla kaplıdır.

 
Gölde balık tutanlar, gölden karşıdan karşıya ilkel sallarla motorlu araç ve yük geçirenler, kayıkla gezinti yapanlar, gölün hemen çevresindeki küçük köyler, Şahinkaya Kanyonu, sabah güneşinin doğuşu ve akşam güneşinin göl üzerinde batışı alanın peyzajına ve manzarasına her birisi ayrı ayrı olmak üzere güzellik katan diğer öğelerdir.