Skip Navigation LinksAnaSayfa > Yavru Yaban Hayvanlarına Elleme

yaban hayvanlarına elleme

 

YAVRU YABAN HAYVANLARI DOĞAYA AİT, ONUN YERİ DOĞA, DOĞADA BIRAK!

Yaban Hayvanlarının Doğadan İzinsiz Olarak Yakalanmaları ve Bulundurulmaları 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu Hükümlerine ve Merkez Av Komisyonu Kararlarına Göre Yasak Olup, Aksine Hareket Edenler Ağır Para Cezası ile Cezalandırılmaktadır.

 

YABAN HAYVANLARINA YARDIM ETMEK İSTİYORSANIZ, O BÖLGEYİ TERK EDİN.

Başıboş bir yavru yaban hayvanı görüldüğünde ilk akla gelen onu yakalayıp korumak olabilir. Fakat bu işlem yavruya çoğunlukla faydadan çok zarar getirir. Çünkü; yavrunun annesi, büyük olasılıkla yakın bir yerlerde besleniyor ya da avlanıyor olabilir ve sizi görünce yavrusuna yaklaşmaktan korkar. Anne yaban hayvanı beslenirken sıklıkla yavru yuvada hareketsiz bir şekilde annesinin dönmesini bekler. Bu davranış onu yırtıcı ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelerden korur. Yavrusu alınan yaban hayvanları o bölgeyi terk etmemekte, 3 gün içinde yavrularını bulurlar ise onları tekrar sahiplenmektedir.
 

karaca 

BU NEDENLE YAVRU YABAN HAYVANI GÖRÜLDÜĞÜNDE YAPILACAK EN DOĞRU İŞ; ONU RAHATSIZ ETMEDEN ORADAN UZAKLAŞMAKTIR.

Yaban hayvanları evde beslemek için uygun hayvanlar değildir. İnsanlara alışabilmelerine rağmen her zaman yabanıl içgüdülerini korurlar. Bu nedenle yavru yaban hayvanları, büyüdüklerinde insanlar için zararlı olabilmektedir. Aynı zamanda insanlarla yakın temasta bulunan yaban hayvanlarının tekrar doğaya dönmeleri güçleşmektedir. Bunlara ek olarak yabani ortamda bulunan bazı hastalık ve parazitler bu hayvanlar ile yakın temasa geçilmesi durumunda insanlara bulaşabilmektedir.

 karaca

HEM KENDİ SAĞLIĞINIZ, HEM DE ONLARIN SAĞLIĞI İÇİN YABAN HAYVANI YAVRULARINI BULUNDUKLARI ORTAMDA BIRAKIN!

Ancak; yavrunun yaralı, terk edilmiş veya yırtıcı tehlikesi altında olduğundan kesin olarak eminseniz Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 81 ildeki İl Şube Müdürlüklerine haber vermeniz en doğru iş olacaktır. İl Şube Müdürlüklerine eslim edilen yaralı veya güçten düşmüş yaban hayvanları, Veteriner hekimler kontrolünde gerekli tedavileri yapıldıktan sonra doğaya tekrar dönebilecek, sağlıklı bireyler yaban hayvanının habitatına uygun doğal yaşam alanlarına, doğaya bırakılamayacak olanlar ise rehabilitasyon merkezlerine, hayvanat bahçelerine veya üretme istasyonlarına yerleştirilmektedirler.