Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Çorum İlimizde "Toy" Görüntülendi.

Nisan 02, 2019

Toy kuşu görüntülendi
Bölge Müdürlüğümüze bağlı Çorum il şube müdürlüğümüz sınırları içerisinde gerçekleştirilen arazi inceleme çalışmalarında dünyanın uçabilen en ağır (5,6-18 Kg) kuşlarından biri olan Toy kuşu gözlemlendi.
Toy kuşu görüntülendi
Toy; Başı ve boynu gri, sırtı kızıl üstüne enine siyah çizgili, alt tarafı beyazdır. Üreme döneminde erkeğin beyaz bıyıkları ve kızıl göğüs kuşağı ortaya çıkar. Erkek bireyin beyaz bıyıkları her yıl uzar ve yaşlı bireylerin bıyık uzunluğu 20 cm. geçer. Uçuşta kanatlarının içi beyaz, kenarları ise siyah olan bir kuştur.
Toy kuşu görüntülendi
IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) listesine göre Soyu Tükenme Tehlikesi Büyük olan (VU) olan kuşlar listesinde yer almaktadır. Tüm dünyada sayılarının sadece 44.000-57.000 adet olduğu tahmin edilmektedir. 2004 yılında ülkemizde toy popülasyonunun 764-1250 birey arasında olduğu tahmin edilmekte iken (Kılıç ve Eken, 2004) 2016 yılında gerçekleştirilen envanter çalışmalarında 504 birey tespit edilmiştir.
Bu zamana kadar habitat kaybı, tarım arazilerinin açılması ve avlanma gibi çeşitli nedenlerle sayıları azalan Toy bütün dünyada yok olma sınırına yaklaşmıştır, ülkemizde koruma altında olup avlanması, arazide yumurta ve yavrularının toplanması yasaktır.
Toy kuşu görüntülendi