Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü Samsun’da “Özel” Kutlandı…

Mart 04, 2019

Birleşmiş Milletlerin 20 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen 68’inci Genel Kurulunda yeryüzünü paylaştığımız yabani hayvan ve bitki türlerinin korunması konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 3 Mart’ın Dünya Yaban Hayatı Günü ilan edilmesine karar verilmiştir. Bu tarih yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaret nedeniyle yok olmasının önlenmesi konusunda çok önemli bir role sahip olan ve ülkemizin de taraf olduğu Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES)’nin 1973 yılında kabul edildiği gündür. 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü 2014 yılında ilk defa kutlanmıştır.
Dünya Yaban Hayatı Günü Kutlandı
Bölge Müdürlüğümüzce 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü nedeniyle Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Samsun Özel Eğitim Uygulama Okulu ile birlikte bir etkinlik düzenlenmiştir. Etkinliğe 11. Bölge Müdürü Hasan Terzioğlu, Bafra Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar, Samsun Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Ayhan Taşkın ve Okul Öğretmenleri, çalışanları ile Bölge Müdürlüğü Şube Müdürleri ve Bölge Müdürlüğü Personeli katılmıştır.
Dünya Yaban Hayatı Günü Kutlandı
Etkinlik kapsamında Samsun Özel Eğitim Uygulama Okulunun özel öğrencilerine Kuş Cennetinde bulunan leylek ormanı gezdirilmiştir. Daha sonra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Yönetim merkezinde bir program düzenlenmiştir.
Dünya Yaban Hayatı Günü Kutlandı
Program kapsamında Bölge Müdürlüğümüz Samsun Şube Müdürlüğü Bafra DKMP Şefliği görevini yürüten Cengiz Akyüz tarafından öğrencilere; Bölgemizde yaşayan yaban hayvanı doğal ortamlardaki görüntülerinin de yer aldığı bir sunum yapılmıştır. Yönetim Merkezindeki programın tamamlanmasından sonra özel öğrencilere Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti gezisi yaptırılmıştır.
Dünya Yaban Hayatı Günü KutlandıDünya Yaban Hayatı Günü KutlandıDünya Yaban Hayatı Günü Kutlandı