Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Keklik ve Sülün Yerleştirme Eylem Programı Çalışmaları

Haziran 29, 2018

Bakanlığımız, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelikler kapsamında bilinçsiz ve aşırı avlanma, yaşama ortamlarının bozulması ve kontrolsüz ve aşırı zirai ilaç kullanımından dolayı tabiattaki sayılarında azalma görülen kanatlı av hayvanlarının üretimi ve tabii yaşama ortamlarına yerleştirme çalışmalarını uzun yıllardır sürdürmektedir.

Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren ülkemiz genelinde 7 adet kınalı keklik ve 2 adet sülün üretim merkezinde her yıl üretilen çok sayıda kanatlı av hayvanı, Taşra Teşkilatından gelen yerleştirme talepleri doğrultusunda titizlikle yapılan tahsis programları kapsamında tabiata yerleştirilmektedir. Tabiata yerleştirilen kanatlı yaban hayvanlarının yerleştirildikleri yaşama ortamlarına alışarak üreme kabiliyetine sahip sağlıklı popülasyonlar oluşturmaları bütün bu çalışmaların nihai maksadıdır.

Bu kapsamda, 2003-2017 yılları arasında Bölge Müdürlüğümüz görev alanları içerisinde; Amasya ilinde 5880 adet keklik, Çorum ilinde 13.000 adet sülün, 8685 adet keklik, Ordu ilinde 8.000 adet sülün, 1000 adet keklik, Samsun ilinde 47.946 adet sülün, 8400 adet keklik ve Tokat ilinde 2750 adet keklik tabii yaşama ortamlarına bırakılmıştır. 

2018 Yılı Doğaya Keklik ve Sülün Yerleştirme Eylem Programı kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Gaziantep Keklik Üretme İstasyonundan Amasya Şube Müdürlüğüne tahsis edilen 1500 adet kınalı kekliğin salımı 27.06.2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Amasya ili merkez ilçe İlgazi ve Abacı köylerinde gerçekleştirilen salım programına 11. Bölge Müdürümüz Sayın Hasan TERZİOĞLU, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü İlyas KOÇ, Milli Parklar Şube Müdürü Fatih Karakaya, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Kenan ÇELİK, Bölge Müdürlüğü personeli, Amasya İl Şube Müdürü Kemal KARTAL ve  Amasya Şube Müdürlüğü personeli ile Amasya Avcı Derneği Başkanı Mehmet KURT, İlgazi Köyü Muhtarı Recep ÖZTÜRK katılmıştır.

Kınalı kekliklerin araziye salımı tamamlandıktan sonra köy muhtarı ve katılımcılar ile birlikte genel bir değerlendirme yapılmış ve salınan kekliklerin korunması ve kontrol edilmesi konularında gerekli bilgiler aktarılmıştır.

2018 yılı programı kapsamında ayrıca Çorum’da 1000 adet keklik, Ordu’da 1000 adet keklik doğaya bırakılmış olup, Ordu’da 2000 adet sülün, Samsun’da 4000 adet sülün ve Tokat’ta 1500 adet keklik doğaya bırakılacaktır.