Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Gelemen Sülün Üretme İstasyonu Üretime Hazır...

Şubat 28, 2018

Gelemen Sülün Üretme İstasyonu
Bölge Müdürümüz Sayın Mehmet Sıddık KILINÇER, üretim sezonu öncesinde Gelemen Sülün Üretim Merkezinde yapılan hazırlıkları ve çalışmaları yerinde inceleyerek üretim sezonunda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılması talimatını vermiştir.
Gelemen Sülün Üretme Merkezinde yerli kuşlarımızdan olan ve nesli hızla azalan sülünü üreterek doğaya salmak ve sülün kuşunun doğada desteklenmesi için üretim merkezleri kurulmuştur.
Bu istasyonlardan bir tanesi de Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Samsun İl Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gelemen Sülün Üretme Merkezidir. İstasyonumuz, Samsun-Ordu Devlet karayolu üzerinde, Samsun şehir merkezine 17 Km uzaklıkta olup, 1,1 Ha alanı kaplamaktadır.
Sülünler, belli program dahilinde 2003 –2017 yılları içerisinde Artvin, Trabzon, Giresun, Samsun, Sinop, Çorum, Bolu, Zonguldak, Bartın, Kocaeli, Adapazarı, Bursa, İstanbul, Edirne, Kırşehir, Kastamonu, Malatya illerinde doğal yaşamına uygun sahalarda, doğaya salma kriterleri çerçevesinde doğal ortamlarına bırakılmışlardır. Bu bölgelerden alınan sonuçlarda doğal yaşama adaptasyonda sülünlerin gayet başarılı olduğu ve yabanda üreyebildikleri noktasındadır.
Son yıllarda istasyonumuzda yapılan modernleşme çalışmaları ile Sülün Üretme İstasyonumuz ülkemizin en modern istasyonu haline getirilmiş ve yıllık 15 bin civarında gerçekleşen üretimle Genel Müdürlüğümüzün belirlediği program doğrultusunda doğal hayatı desteklemektedir.