Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Ülkemizi Seviyoruz, Sulak Alanlarımızı Koruyoruz...

Şubat 02, 2018

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü Bölge Müdürümüz Sn Mehmet Sıddık KILINÇER’ in açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmalarında, Ülkemizi Seviyoruz Sulak Alanlarımızı Koruyoruz diyerek; Dünyanın toprak ve su kaynakları kirlenmekte ve giderek yok olmaktadır. Ancak Ülkemiz yaşamsal kaynakların sahibi bir ülke olarak dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir ve bu önemli zenginliği gelecek nesillerin refahı için akılcı bir şekilde koruma ve kullanma sorumluluğu taşımaktadır, demişlerdir.

Törene Vali Yardımcısı Sn Hakan KUBALI, Ankara Milletvekilimiz Sn Nevzat CEYLAN, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Yusuf Ziya YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sn Vedat SOĞUKPINAR, Bakanlığımız Bölge Müdürleri, İlimiz kamu kurum ve kuruluş Müdürleri, Sivil Toplum Örgütleri ve halkımızın katılımıyla kutlanmıştır.

Çalıştayda Samsun Vali Yardımcısı Sn Hakan KUBALI ve Sn Doç. Dr. Mustafa GÜLER , sulak alanların Türkiye için büyük bir zenginlik olduğunu belirterek, bu zenginliği koruyan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ettiklerini söylediler.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Yusuf Ziya YILMAZ; Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla yaptığımız bu programda güzel şeylerin olacağına inanıyorum. O sulak alanda kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Biz orada Alah’ın bize bahşettiği güzelliği yüzük taşı gibi, mücevher taşı gibi düşüneceğiz. Kızılırmak Deltası’na mücevher gibi değer vereceğiz. Bu deltamızı gelecek nesillerin de kullanabileceği bir alan haline getireceğiz” diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ise İnsanlar yaptıkları yanlışı anladıklarında iş işten geçmiş. Kurutulmuş alanlara tekrardan can suyu verilmeye başlanmış ama faydalı olmamış. Ülkemizde kurutulma sonrasında birçok sulak alan yok olmuş. Türkiye’de Van Gölü kadar bir sulak alan 1950 yılından sonra yok edilmiş. Sulak alanlara çok büyük önem göstermemiz gerekmektedir” diye konuştu.