Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Tabiat Turizmi Eylemi Kuş Gözlemciliği

Mayıs 14, 2017

Dünyada her alanda değişim ve gelişmelerin yaşandığı günümüzde, turizm alanında da önemli değişimler yaşanmaktadır. Deniz-kum-güneş destinasyonları ağırlıklı geleneksel turizm anlayışı değişim göstermeye başlamış olup, yerini doğaya dayalı turizme bırakmaktadır. Bu gelişmeler ışığında, Orman ve Su işleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun talimatlarıyla, Bölge Müdürlüğümüze bağlı Amasya, Çorum, Ordu, Samsun ve Tokat illerinde tabiat turizmi konusunda master plan çalışmaları ve tabiat turizmi eylem plan çalışmaları tamamlanmıştır.
Ülkemizin sahip olduğu üstün tarihi değerlerin yanında doğal güzelliklerin değerlendirilmesi, insanların doğa ile iç içe olmalarının sağlanması ve koruma-kullanma dengesi içinde doğal kaynakların değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan bu planlar, ileride yapılacak çalışmalara ve etkinliklere ışık tutacaktır.
Kuş Gözlemciliği
Bölge Müdürlüğümüze bağlı korunan alanları kapsayan Tabiat Turizmi Eylem Planlarının amacı; doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yapısı ile zengin bir doğa turizmi potansiyeline sahip olan bölgemizde, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğal kaynak değerlerin, sürdürülebilirlik, katılımcılık ve çevreye duyarlılık temel ilkeleriyle planlanarak, tabiat turizminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Bu amaçla Samsun İli Tabiat Turizmi eylem Planında yer alan faaliyetlerden bir tanesi olan kuş gözlemciliği Özel Bafra Koleji okulunun ve Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Amasya, Çorum, Ordu, Tokat İllerin katılımı ile Samsun ili Kızılırmak Deltası Kuş cennetinde gerçekleştirilmiştir.
Etkinliğe Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Sn Mehmet Sıddık KILINÇER, Amasya Şube Müdürü Sn Kemal KARTAL, Çorum Şube Müdürü Sn Mustafa GÖZLER, Ordu Şube Müdürü Sn Ali HIDIR, Samsun Şube Müdürü Sn Murat DEMİR, Tokat Şube Müdürü Sn İhsan İKİNCİ, Bölge Müdürlüğümüz merkez Şube Müdürleri, Öğretmen, öğrenciler ve teknik personellerimiz katılmışlardır.
Kuş Gözlemciliği